Ninja Forms 2.2.30 - en to da_DK translation catalogue (242 entries)

en:  - Should this field be considered as pertinant to a payment/product? i.e. an item option, a product size or color, etc.
da_DK: - Skulle dette område betragtes som relevant til en betaling/produkt? dvs. en element mulighed, en produkt størrelse eller farve osv.

en: (Advanced setting: Ninja Forms will require you to create two javascript functions: one to handle the beforeSubmit call and one to handle the server response. These should be named ninja_forms_custom_ajax_before_submit and ninja_forms_custom_ajax_response.)
da_DK: (Advanced indstilling: Ninja Forms vil kr&aelig;ve at du oprette to javascript funktioner: En til at h&aring;ndtere f&oslash;rIndsend opkald og en til at h&aring;ndtere serverens svar. Disse b&oslash;r navngivne ninja_forms_custom_ajax_before_submit og ninja_forms_custom_ajax_response.)

en: * - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9) - This allows both numbers and letters to be entered
da_DK: * - Repr&aelig;senterer et alfanumerisk tegn (A-Z, a-z,0-9) - Dette tillader, at b&aring;de tal og bogstaver kan indtastes

en: - None
da_DK: - Ingen

en: - Select a Field
da_DK: - V&aelig;lg et felt

en: 9 - Represents a numeric character (0-9) - Only allows numbers to be entered
da_DK: 9 - Repr&aelig;senterer en numerisk tegn (0-9) - Kun muligt tal skal indtastes

en: <strong>Checked</strong> Calculation Value
da_DK: <strong>Markeret</strong> Beregnings v&aelig;rdi

en: <strong>Unchecked</strong> Calculation Value
da_DK: <strong>Afmarkeret</strong> Beregnings v&aelig;rdi

en: Above Element
da_DK: Over elementet

en: Add New
da_DK: Tilf&oslash;j ny

en: Add New Form
da_DK: Tilf&oslash;j ny formular

en: Add Operation
da_DK: Tilf&oslash;j funktion

en: Admin Email Message
da_DK: Administrator  e-mail beskeden

en: Admin Subject
da_DK: Administrator emnet

en: Administrator Email
da_DK: Administrator e-mail

en: Administrator Email Addresses
da_DK: Administrator e-mail Adresser

en: Advanced Equation
da_DK: Avanceret ligning

en: Ajax Loading Gif
da_DK: Ajax indl&aelig;snings Gif

en: Ajax Message Format
da_DK: Ajax beskeds format

en: Ajax Message Settings
da_DK: Ajax beskeds indstillinger

en: Ajax submitting message
da_DK: Ajax indsendelses besked

en: Anti-spam error message
da_DK: Anti-spam fejl besked

en: Any character you place in the "custom mask" box that is not in the list below will be automatically entered for the user as they type and will not be removeable
da_DK: Et tegn, du placere i "Brugerdefineret Maske" boksen, der ikke er i listen nedenfor, vil automatisk blive registreret for brugeren, imens der tastes og vil ikke kunne fjernes igen

en: Append A Ninja Form
da_DK: Tilf&oslash;j en Ninja Form

en: Append to a page
da_DK: Tilf&oslash;j til en side

en: Apply
da_DK: Anvend

en: Attach CSV of submission?
da_DK: Tilf&oslash;j CSV-fil med indsendelse?

en: Automatically Total Calculation Values
da_DK: Automatisk Total Beregningsværdier

en: Back
da_DK: Tilbage

en: Backup / Restore
da_DK: Backup / Genskab

en: Basic Settings
da_DK: Grundindstillinger

en: Begin Date
da_DK: Start dato

en: Below Element
da_DK: Under elementet

en: Bulk Actions
da_DK: Bulk Handlinger

en: Calc
da_DK: Beregning

en: Calculation Method
da_DK: Beregnings metode

en: Calculation Settings
da_DK: Beregningsindstillinger

en: Calculation name
da_DK: Beregningens navn

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Clear successfully completed form?
da_DK: Ryd fuldf&oslash;rt formular?

en: Complex equations can be created by adding parentheses: <strong>( field_45 * field_2 ) / 2</strong>.
da_DK: Komplekse ligninger kan skabes ved at tilføje parenteser: <strong>( field_45 * field_2 ) / 2</strong>.

en: Currency
da_DK: Valuta

en: Currency Symbol
da_DK: Valuta symbol

en: Custom
da_DK: Brugerdefineret

en: Custom CSS Class
da_DK: Brugerdefineret CSS klasse

en: Custom Default Value
da_DK: Brugerdefineret Standardv&aelig;rdi

en: Custom Mask Definition
da_DK: Brugerdefineret Maske definition

en: Date
da_DK: Dato

en: Date Format
da_DK: Datoformat

en: Date Range
da_DK: Dato interval

en: Date Settings
da_DK: Dato indstillinger

en: Date Updated
da_DK: Dato er opdateret

en: Datepicker
da_DK: Datov&aelig;lger

en: Default
da_DK: Standard

en: Default Country
da_DK: Standard land

en: Default Value
da_DK: Standardv&aelig;rdi

en: Delete
da_DK: Slet

en: Disable Rich Text Editor on Mobile
da_DK: Deaktiver Rich Text Editor p&aring; mobil

en: Disable input?
da_DK: Deaktiver indtastninger?

en: Display Form Title
da_DK: Vis formular titel

en: Display Options
da_DK: Visnings indstillinger

en: Display Title
da_DK: Vis titel

en: Download All Submissions
da_DK: Hent alle indsendelser

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Edit Menu Item
da_DK: Rediger menu punkt

en: Email Address
da_DK: E-mail adresse

en: Email From Address
da_DK: E-mail fra adresse

en: Email Settings
da_DK: E-mail indstillinger

en: Email Type
da_DK: E-mail type

en: Email message sent to the user
da_DK: E-mail besked sendt til brugeren

en: End Date
da_DK: Slut dato

en: Error message given if all required fields are not completed
da_DK: Fejlmeddelelse, hvis alle p&aring;kr&aelig;vede felter ikke er udfyldt

en: Expand / Collapse Options
da_DK: Udvid / skjul muligheder

en: Export
da_DK: Eksportér

en: Export Favorite Fields
da_DK: Eksportér favorit felter

en: Export Fields
da_DK: Eksportér felter

en: Export Form
da_DK: Eksportér formular

en: Export Forms
da_DK: Eksportér formular

en: Export a form
da_DK: Eksportér en formular

en: Export to CSV
da_DK: Eksportér til CSV

en: Favorite Field Settings
da_DK: Favorit felt indstillinger

en: Favorites imported successfully.
da_DK: Favoritter er importerét.

en: Field Operations
da_DK: Felt funktioner

en: Field Settings Saved
da_DK: Feltindstillinger er gemt

en: Fields marked with a * are required
da_DK: Felter markeret med en * er p&aring;kr&aelig;vet

en: Fields marked with a * are required.
da_DK: Felter markeret med en * er p&aring;kr&aelig;vet.

en: For instance, if you had a product key that was in the form of A4B51.989.B.43C, you could mask it with: a9a99.999.a.99a, which would force all the a's to be letters and the 9s to be numbers
da_DK: For eksempel, hvis du havde en produktn&oslash;gle, der var i form af A4B51.989.B.43C kan du maskere det med: a9a99.999.a.99a, som ville tvinge alle a'erne til at v&aelig;re bogstaver og 9'erne til v&aelig;re tal

en: Form
da_DK: Formular

en: Form Deleted
da_DK: Formular er slettet

en: Form Imported Successfully.
da_DK: Formular er importéret

en: Form Settings Saved
da_DK: Formular indstilingerne er gemt

en: Form Title
da_DK: Formulartitel

en: Forms
da_DK: Formularer

en: Forms Deleted
da_DK: Formularer er slettet

en: Forms Per Page
da_DK: Formularer per side

en: General Settings
da_DK: Generelle indstillinger

en: Help Text
da_DK: Hj&aelig;lpe tekst

en: Hide successfully completed form?
da_DK: Skjul fuldf&oslash;rt formular?

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
da_DK: Tip: Dit kodeord skal v&#230;re mindst syv tegn langt. For at g&#248;re det st&#230;rkere b&#248;r du bruge store og sm&#229; bogstaver, tal og symboler som ! " ? $ % ^ &amp; ).

en: If "help text" is enabled, there will be a question mark %s placed next to the input field. Hovering over this question mark will show the help text.
da_DK: Hvis "Hj&aelig;lpe tekst" er aktiveret, s&aring; vil der v&aelig;re et sp&oslash;rgsm&aring;lstegn %s placeres ved siden af indtastningsfeltet. N&aring;r man holder muse mark&oslash;ren over dette sp&oslash;rgsm&aring;lstegn, vil hj&aelig;lpeteksten vise sig.

en: If both Begin Date and End Date are left blank, all submissions will be displayed.
da_DK: Hvis b&aring;de start dato og slut dato efterlades tomt, vil alle indsendelser blive vist.

en: If this box is checked, Ninja Forms will clear the form after it has been successfully submitted.
da_DK: Hvis dette felt er afkrydset, vil Ninja Forms rydde formularen, n&aring;r den er blevet korrekt indsendt.

en: If this box is checked, Ninja Forms will hide the form after it has been successfully submitted.
da_DK: Hvis dette felt er afkrydset, vil Ninja Forms skjule formularen, n&aring;r den er blevet korrekt indsendt.

en: If this box is checked, Ninja Forms will send a copy of this form (and any messages attached) to this address.
da_DK: Hvis dette felt er afkrydset, vil Ninja Forms sende en kopi af denne formular (og eventuelle  vedlagte meddelelser) til denne adresse.

en: If this box is checked, Ninja Forms will validate this input as an email address.
da_DK: Hvis dette felt er afkrydset, vil Ninja Forms validere denne indtastning som en email-adresse.

en: If this box is checked, both password and re-password textboxes will be output.
da_DK: Hvis dette felt er afkrydset, vil b&aring;de adgangskode og gentast-adgangskode tekstbokse blive udsendt.

en: If you want to include field data entered by the user, for instance a name, you can use the following shortcode: [ninja_forms_field id=23] where 23 is the ID of the field you want to insert. This will tell Ninja Forms to replace the bracketed text with whatever input the user placed in that field. You can find the field ID when you expand the field for editing.
da_DK: Hvis du &oslash;nsker, at medtage feltdata indtastet af brugeren, for eksempel et navn, kan du bruge f&oslash;lgende kortkode(shortcode): [ninja_forms_field id=23], hvor 23 er id'et for det felt, du vil inds&aelig;tte. Dette vil fort&aelig;lle Ninja Forms, at det skal erstatte parentes tekst med det input brugeren har placeret i dette omr&aring;de. Du kan finde feltet id'et, n&aring;r du udvide feltet til redigering.

en: If you want to send an empty value, you can use '' for the value.
da_DK: Hvis du &oslash;nsker at sende en tom v&aelig;rdi, kan du bruge '' for v&aelig;rdien.

en: If your form is submitted via ajax, what message should appear to let users know it is being processed?
da_DK: Hvis din formularen er sendt via ajax, hvilken besked skal vises, for at lade brugerne vide, at det bliver behandlet?

en: Import
da_DK: Importér

en: Import / Export Submissions
da_DK: Importér / eksportér indsendelser

en: Import Favorite Fields
da_DK: Importér favorit felter

en: Import Favorites
da_DK: Importér favoriter

en: Import Form
da_DK: Importér formular

en: Import Options
da_DK: Importérings indstillinger

en: Import a form
da_DK: Importér en formular

en: Include a list of fields?
da_DK: Indeholder en liste over felter?

en: Include in payment details list?
da_DK: Inkludér i betalings detailje liste?

en: Include in the auto-total? (If enabled)
da_DK: Inkludér i auto-total (hvis funktionen er aktiveret)

en: Input Mask
da_DK: Indtastnings maske

en: Inside Element
da_DK: Inden i elementet

en: Is this an email address?
da_DK: Er dette en email-adresse?

en: Label
da_DK: Etiket

en: Label Position
da_DK: Etikette placering

en: Left of Element
da_DK: Til venstre for elementet

en: Licenses
da_DK: Licenser

en: Licenses Saved
da_DK: Licenser er gemt

en: Login failed, please try again.
da_DK: Log ind mislykkedes, pr&oslash;v igen.

en: Message Labels
da_DK: Beskeds etikette

en: Mismatch
da_DK: Ej ens

en: Multi-Select Box Size
da_DK: Multi-valg boks st&oslash;rrelse

en: Ninja Forms Password
da_DK: Ninja Forms Kodeord

en: Ninja Forms Test
da_DK: Ninja Forms test

en: Ninja Forms basic help goes here.
da_DK: Ninja Forms grundl&aelig;ggende hj&aelig;lp skal v&aelig;re her.

en: No Favorite Fields Found
da_DK: Ingen favorit felter er fundet

en: No submissions found
da_DK: Der er ikke fundet nogen indsendelser

en: None
da_DK: Ingen

en: Number of decimal places.
da_DK: Antal decimal pladser

en: Number of stars
da_DK: Antal af stjerner

en: Optional
da_DK: Valgfri

en: Options
da_DK: Muligheder

en: Output calculation as
da_DK: Udbytte af beregningen som

en: Password
da_DK: Kodeord

en: Passwords do not match
da_DK: Kodeordene er ikke ens

en: Passwords do not match.
da_DK: Kodeordene er ikke ens.

en: Phone - (555) 555-5555
da_DK: Telefon - (555) 555-5555

en: Please answer the anti-spam question correctly.
da_DK: Du bedes besvarer anti-spam sp&oslash;rgsm&aring;let korrekt.

en: Please check required fields.
da_DK: Tjek venligst p&aring;kr&aelig;vede felter.

en: Please enter a valid email address
da_DK: Skriv en gyldig email adresse

en: Please enter a valid email address.
da_DK: Indtast venligst en gyldig e-mail-adresse.

en: Please enter all the addresses this form should be sent to.
da_DK: Indtast alle adresserne denne formular skal sendes til.

en: Please select a form.
da_DK: V&aelig;lg en formular

en: Please select a valid exported form file.
da_DK: V&aelig;lg en gyldig fil til eksportéring af formular.

en: Please select a valid favorite fields file.
da_DK: V&aelig;lg en gyldig fil til favorit felter.

en: Please select favorite fields to export.
da_DK: V&aelig;lg venligst hvilke favorit felter, der skal  Eksportéres

en: Please use these operators: + - * /. This is an advanced feature. Watch out for things like division by 0.
da_DK: Brug venligst disse beregningstegn: + - * /. Dette er en avanceret funktion. Hold øje med ting, som at dividere med 0.

en: Processing
da_DK: Behandler

en: Re-enter Password
da_DK: Genindtast kodeordet

en: Re-enter Password Label
da_DK: Indtast adgangskode etikette

en: Register
da_DK: Registrer

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Require Logged-in?
da_DK: Kr&aelig;ver at man er logget ind?

en: Required
da_DK: p&#229;kr&#230;vet

en: Required Field Error
da_DK: P&aring;kr&aelig;vet felt fejl

en: Required Field Label
da_DK: P&aring;kr&aelig;vet felt etikette

en: Required field symbol
da_DK: P&aring;kr&aelig;vet felt symbol

en: Reset Password (Opens in a new window)
da_DK: Nulstil kodeord (&Aring;bner i et nyt vindue)

en: Restore Ninja Forms
da_DK: Genskab Ninja Forms

en: Right of Element
da_DK: Til h&oslash;jre for elementet

en: Save Field Settings
da_DK: Gem feltindstillinger

en: Save Form Settings
da_DK: Gem formular indstillinger

en: Save Sub
da_DK: Gem undertype

en: Save form submissions?
da_DK: Gem formular indsendelser?

en: Select A Form
da_DK: V&aelig;lg en formular

en: Select All
da_DK: V&aelig;lg alle

en: Select a file
da_DK: V&aelig;lg en fil

en: Select a form
da_DK: V&aelig;lg en formular

en: Selected
da_DK: Valgt

en: Send a copy of the form to this address?
da_DK: Send en kopi af formularen til denne adresse?

en: Settings Saved
da_DK: Indstillingerne er gemt

en: Shortcode
da_DK: Kortkode (Shortcode)

en: Should be entered as a percentage. e.g. 8.25%, 4%
da_DK: Skal indtastes som en procent. f.eks. 8,25%, 4%

en: Show Help Text
da_DK: Vis hj&aelig;lpe tekst

en: Show Password Strength Indicator
da_DK: Vis adgangskode styrke m&aring;ler

en: Show Rich Text Editor?
da_DK: Vis Rich Text Editor?

en: Show option values
da_DK: Vis muligheds v&aelig;rdier

en: So, if you wanted to a mask for an an American Social Security Number, you'd put 999-99-9999 into the box
da_DK: S&aring; hvis du &oslash;nsker at en maske for et CPR Nummer, ville du s&aelig;tte 999999-9999 ind i feltet

en: Spam Answer
da_DK: Spam svar

en: Spam Question
da_DK: Spam sp&oslash;rgsm&aring;l

en: Specify Operations And Fields (Advanced)
da_DK: Angiv funktioner og felter (Avanceret)

en: Strength indicator
da_DK: Styrkeindikator

en: Strong
da_DK: St&#230;rk

en: Subject for the user email
da_DK: Emnet for bruger e-mails

en: Submission
da_DK: Indsendelse

en: Submission Deleted
da_DK: indsendelse slettet

en: Submissions
da_DK: Indsendelser

en: Submissions Deleted
da_DK: indsendelser slettet

en: Submissions Per Page
da_DK: Antal indsendelser per side

en: Submit via ajax?
da_DK: Indsend via ajax?

en: Success Message
da_DK: Success besked

en: Success Page
da_DK: Success side

en: Tax Percentage
da_DK: Skatteprocent (moms)

en: Template Function
da_DK: Skabelonfunktion

en: Text Element
da_DK: Tekst element

en: Textbox
da_DK: Tekstboks

en: Thank you for filling out this form.
da_DK: Tak fordi at du udfyldte denne formular.

en: The 9s would represent any number, and the -s would be automatically added
da_DK: 9'erne  repr&aelig;sentere et vilk&aring;rligt nummer, og -s automatisk vil blive tilf&oslash;jet

en: The format should look like the following:
da_DK: Formatet skal se ud som f&oslash;lgende:

en: There was an error registering you for this site.
da_DK: Der opstod en fejl, med at registrere dig p&aring; denne hjemmeside.

en: These are the predefined masking characters
da_DK: Disse er de foruddefinerede maskerings tegn

en: This is a required field
da_DK: Dette felt skal udfyldes

en: This is the programmatic name of your field. Examples are: my_calc, price_total, user-total.
da_DK: Dette er det programmatiske navn p&aring; dit felt. eksempler er: min_beregning, pris_total, bruger-total. (brug ikke &aelig;, &oslash; eller &aring;.)

en: This is the user's state
da_DK: Dette er brugerens tilstand

en: This is the value that will be used if <strong>Checked</strong>.
da_DK: Dette er v&aelig;rdien, som bliver brugt, hvis der er <strong>Markeret</strong>.

en: This is the value that will be used if <strong>Unchecked</strong>.
da_DK: Dette er v&aelig;rdien, som bliver brugt, hvis der er <strong>Afarkeret</strong>.

en: This would prevent the user from putting in anything other than numbers
da_DK: Dette ville forhindre brugeren at inds&aelig;tte andet end tal

en: To use this feature, you can paste your CSV into the textarea above.
da_DK: For at bruge denne funktion, kan du inds&aelig;tte din CSV i tekstomr&aring;det ovenfor.

en: Use An Equation (Advanced)
da_DK: Brug en ligning (Avanceret)

en: Use the following shortcode to insert the final calculation: [ninja_forms_calc]
da_DK: Brug f&oslash;lgende kortkode (shortcode) til, at inds&aelig;tte den endelige beregning: [ninja_forms_calc]

en: Use this as a registration password field
da_DK: Brug dette som et registrering af adgangskode felt

en: Use this as the "From" email address for Administrative recepients of this form?
da_DK: Brug denne som "Fra" e-mail adresse for administrative modtagere af denne formular?

en: Use this as the "From" email name for Administrative recepients of this form?
da_DK: Brug denne som "Fra" e-mail navn for administrative modtagere af denne formular?

en: User Display Name (If logged in)
da_DK: Bruger visnings navn (hvis logget ind)

en: User Email
da_DK: Bruger e-mail

en: User Email (If logged in)
da_DK: Bruger E-mail (hvis logget ind)

en: User Firstname (If logged in)
da_DK: Bruger fornavn (hvis logget ind)

en: User ID (If logged in)
da_DK: Bruger ID (hvis logget ind)

en: User Lastname (If logged in)
da_DK: Bruger efternavn (hvis logget ind)

en: User Submitted Values:
da_DK: Bruger indsendte v&aelig;rdier

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Value
da_DK: V&aelig;rdi

en: Very weak
da_DK: Meget svag

en: View Form Submissions
da_DK: Vis formular indsendelser

en: View Submissions
da_DK: Vis indsendelser

en: Weak
da_DK: Svag

en: You are receiving this email because you have an incomplete form. Your username is now your email address and your password has been reset. It is now
da_DK: Du modtager denne e-mail, fordi du har en ufuldst&aelig;ndig formular. Dit brugernavn er nu din e-mailadresse og dit kodeord er blevet nulstillet. Det er nu

en: You can also combine these for specific applications
da_DK: Du kan ogs&aring; kombinere disse til specifikke applikationer

en: You can enter calculation equations here using field_x where x is the ID of the field you want to use. For example, <strong>field_53 + field_28 + field_65</strong>.
da_DK: Du kan indtaste beregningsligningerne her ved hjælp af field_x hvor x er ID på det felt, du vil bruge. For eksempel, <strong>field_53 + field_28 + field_65</strong>.

en: a - Represents an alpha character (A-Z,a-z) - Only allows letters to be entered
da_DK: a - Repr&aelig;senterer et alpha tegn (A-Z, a-z) - Kun muligt bogstaver skal indtastes

en: calc_name
da_DK: beregning_navn

en: e.g. $, &pound;, &euro;
da_DK: f.eks. $, &pound;, &euro;, DKK.

en: e.g. m/d/Y, d/m/Y - Tries to follow the <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">PHP date() function</a> specifications, but not every format is supported.
da_DK: f.eks. m/d/Y, d/m/Y - Fors&oslash;ger at f&oslash;lge <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">PHP date() function</a> specifikationerne, men ikke alle parameterne underst&oslash;ttes.
