Ninja Forms - en to fr_FR translation catalogue (299 entries)

en:  - Should this field be considered as pertinant to a payment/product? i.e. an item option, a product size or color, etc.
fr_FR:  - Est-ce que ce champ devrait être considéré comme pertinent pour un paiement/produit? ex; une option, une taille ou couleur de produit, etc...

en: (Advanced setting: Ninja Forms will require you to create two javascript functions: one to handle the beforeSubmit call and one to handle the server response. These should be named ninja_forms_custom_ajax_before_submit and ninja_forms_custom_ajax_response.)
fr_FR: (Paramètre avancé: Ninja Forms aura besoin que vous créiez deux fonctions javascript: une pour gérer l'appel à beforeSubmit et une pour gérer la réponse du serveur. Ces fonctions devront porter les noms ninja_forms_custom_ajax_before_submit et ninja_forms_custom_ajax_response.)

en: * - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9) - This allows both numbers and letters to be entered
fr_FR: * - Représente un caractère alpha-numérique (A-Z,a-z,0-9) - Cela permet d'accepter aussi bien les lettres et les nombres à être encodés

en: - None
fr_FR: - Aucun

en: - Select a Field
fr_FR: - Sélectionner un Champ

en: 9 - Represents a numeric character (0-9) - Only allows numbers to be entered
fr_FR: 9 - Représente un caractère numérique (0-9) - Cela permet d'accepter seulement les nombres à être entrés

en: <strong>Checked</strong> Calculation Value
fr_FR: <strong>Vérifié</strong> Valeur de Calcul

en: <strong>Unchecked</strong> Calculation Value
fr_FR: <strongNon vérifié</strong> Valeur de Calcul

en: Above Element
fr_FR: Au-dessus de l'Element

en: Active
fr_FR: Actif

en: Add New
fr_FR: Ajouter Nouveau

en: Add New Form
fr_FR: Ajouter Nouveau Formulaire

en: Add Operation
fr_FR: Ajouter Opération

en: Admin Email Message
fr_FR: Message e-mail Administrateur

en: Admin Subject
fr_FR: Sujet  Administrateur

en: Administrator Email
fr_FR: E-mail Administrateur

en: Administrator Email Addresses
fr_FR: Adresses e-mail Administrateur

en: Advanced Equation
fr_FR: Equation Avancée

en: Ajax Loading Gif
fr_FR: Image Gif de Chargement Ajax

en: Ajax Message Format
fr_FR: Format de Message Ajax

en: Ajax Message Settings
fr_FR: Paramètres de Message Ajax

en: Ajax Settings
fr_FR: Paramètres Ajax

en: Ajax submitting message
fr_FR: Message ajax soumission en cours du formulaire

en: All
fr_FR: Tout

en: All Forms
fr_FR: Tous les Formulaires

en: Anti-spam error message
fr_FR: Message d'erreur anti-spam

en: Any character you place in the "custom mask" box that is not in the list below will be automatically entered for the user as they type and will not be removeable
fr_FR: Quel que soit le caractère que vous placiez dans un "masque personnalisé" qui n'est pas dans la liste plus bas sera automatiquement encodé pour l'utilisateur lorsqu'il tapera au clavier et ne sera pas supprimante

en: Append A Ninja Form
fr_FR: Ajouter à la fin Un Ninja Form

en: Append to a page
fr_FR: Ajouter à la fin d'un page

en: Apply
fr_FR: Exécuter

en: Attach CSV of submission?
fr_FR: Attacher les données soumises au format CSV?

en: Automatically Total Calculation Values
fr_FR: Calculer Automatiquement les Totaux

en: Automatically insert Ninja Forms data right into Freshbooks when your potential clients submit forms. Go from lead to invoice that much quicker…
fr_FR: Insérez automatiquement les données dans vos livres de compte lorqu'un client potentiel soumet un formulaire. Cela permet de facturer bien plus rapidement...

en: Back
fr_FR: Retour

en: Back To Sub List
fr_FR: Retour à la Liste des Soumissions

en: Backup / Restore
fr_FR: Backuper / Restaurer

en: Backup Ninja Forms
fr_FR: Sauvegarder Ninja Forms

en: Basic Settings
fr_FR: Paramètres de Base

en: Begin Date
fr_FR: Date de Début

en: Below Element
fr_FR: En-bas de l'Element

en: Bulk Actions
fr_FR: Actions Groupées

en: Calculation Method
fr_FR: Méthode de Calcul

en: Calculation Settings
fr_FR: Paramètres de Calcul

en: Calculation name
fr_FR: Nom du Calcul

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Clear successfully completed form?
fr_FR: Vider formulaire compléter avec succès?

en: Complex equations can be created by adding parentheses: <strong>( field_45 * field_2 ) / 2</strong>.
fr_FR: Les équations complexes peuvent être créées en ajoutant des parenthèses: <strong>( field_45 * field_42 ) / 2</strong>.

en: Conditional Logic
fr_FR: Logique Conditionelle

en: Currency
fr_FR: Monnaie

en: Currency Symbol
fr_FR: Symbole Monétaire

en: Current page
fr_FR: Page courante

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Custom CSS Class
fr_FR: Class CSS personnalisées

en: Custom Default Value
fr_FR: Valeur par Défaut Personnalisée

en: Custom Mask Definition
fr_FR: Définition d'un Masque Personnalisé

en: Custom Message Display (Advanced)
fr_FR: Affichage de Message Personnalisés (Avancé)

en: Data restored successfully!
fr_FR: Données restaurées avec succès!

en: Date Format
fr_FR: Format de Date

en: Date Range
fr_FR: Période entre deux dates

en: Date Settings
fr_FR: Paramètres de Date

en: Date Updated
fr_FR: Date Mise à jour

en: Datepicker
fr_FR: Calendrier

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Default Country
fr_FR: Pays par Défaut

en: Default Value
fr_FR: Valeur par Défaut

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete this form
fr_FR: Supprimer ce formulaire

en: Disable Rich Text Editor on Mobile
fr_FR: Désactiver l'éditeur avancé sur Téléphone mobile

en: Disable input?
fr_FR: Désactiver entrée?

en: Display Form Title
fr_FR: Afficher Titre du Formulaire

en: Display Options
fr_FR: Afficher Options

en: Display Title
fr_FR: Afficher Titre

en: Documentation coming soon.
fr_FR: Documentation disponible bientôt.

en: Download All Submissions
fr_FR: Télécharger Toutes les Soumissions

en: Edit Menu Item
fr_FR: Editer l'Element du Menu

en: Email Address
fr_FR: Adresse e-mail

en: Email From Address
fr_FR: Adresse From de l'e-mail

en: Email Settings
fr_FR: Paramètres E-mail

en: Email Type
fr_FR: Type d'E-mail

en: Email message sent to the user
fr_FR: Message de l'e-mail envoyé à l'utilisateur

en: End Date
fr_FR: Date de Fin

en: Enter form title here
fr_FR: Encoder le titre du formulaire ici

en: Error message given if all required fields are not completed
fr_FR: Message d'erreur à afficher si tous les champs obligatoires ne sont pas complétés

en: Expand / Collapse Options
fr_FR: Afficher / Cacher Options

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Export Favorite Fields
fr_FR: Exporter Champs Favoris

en: Export Fields
fr_FR: Exporter Champs

en: Export Form
fr_FR: Exporter Formulaire

en: Export Forms
fr_FR: Exporter Formulaires

en: Export a form
fr_FR: Exporter un formulaire

en: Export to CSV
fr_FR: Exporter vers CSV

en: Extend
fr_FR: Etendre

en: Extend Ninja Forms
fr_FR: Etendre Ninja Forms

en: Extension Documentation
fr_FR: Documentation d'Extension

en: Favorite Field Settings
fr_FR: Paramètre de Champ Favoris

en: Favorite Fields
fr_FR: Champs Favoris

en: Favorites imported successfully.
fr_FR: Favoris importés avec succès.

en: Field Operations
fr_FR: Opérations de Champ

en: Field Settings
fr_FR: Paramètres de Champ

en: Field Settings Saved
fr_FR: Paramètres du Champ Sauvés

en: Fields marked with a * are required
fr_FR: Les champs avec une * sont obligatoires

en: Fields marked with a * are required.
fr_FR: Les champs avec un * sont obligatoires.

en: File Uploads
fr_FR: Téléchargements de Fichier

en: File Uploads for Ninjas Forms gives you the ability to insert file upload fields to your forms. This will allow users the ability to upload images, docs, audio or video files, or anything else you may need. You can easily …
fr_FR: L'upload de fichier pour Ninja Forms vous donne la possibilité d'insérer des champs permettant d'uploader des fichiers dans vos formulaires. Ceci permettra vos utilisateurs d'uploader des images, des documents, des fichiers audio ou vidéo, ou n'importe quel autre fichier dont vous auriez besoin. Vous pouvez facilement ...

en: Find Submissions
fr_FR: Trouver Soumissions

en: For instance, if you had a product key that was in the form of A4B51.989.B.43C, you could mask it with: a9a99.999.a.99a, which would force all the a's to be letters and the 9s to be numbers
fr_FR: Par exemple, si vous aviez une clé de produit qui était sous le format A4B51.989.B.43C, you pourriez créer le masque suivant: a9a99.999.a.99a, ce qui forcerait tous les 'a' à être des lettres et les 9 des nombres

en: Form
fr_FR: Formulaire

en: Form Deleted
fr_FR: Formulaire Supprimé

en: Form Imported Successfully.
fr_FR: Formulaire Importé avec Succès.

en: Form Preview
fr_FR: Prévisualiser Formulaire

en: Form Settings
fr_FR: Paramètres de Formulaire

en: Form Settings Saved
fr_FR: Paramètres de Formulaire Sauvés

en: Form Title
fr_FR: Titre du Formulaire

en: Forms
fr_FR: Formulaires

en: Forms Deleted
fr_FR: Formulaires Supprimés

en: Forms Per Page
fr_FR: Formulaires Par Page

en: Front-End Editor
fr_FR: Editeur Front-End

en: General
fr_FR: Général

en: General Settings
fr_FR: Paramètres Généraux

en: Go
fr_FR: Aller

en: Go to the first page
fr_FR: Aller à la première page

en: Go to the last page
fr_FR: Aller à la dernière page

en: Go to the next page
fr_FR: Aller à la page suivante

en: Go to the previous page
fr_FR: Aller à la page précédente

en: Help Text
fr_FR: Texte d'Aide

en: Hide successfully completed form?
fr_FR: Cacher formulaire complété avec succès?

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
fr_FR: Info: Le mot de passe devrait être d'une longueur d'au moins sept caractères. Afin de le renforcer, utilisez des majuscules et minuscules, des nombres et symboles comme ! ? $ % ^ &amp;).

en: If "help text" is enabled, there will be a question mark %s placed next to the input field. Hovering over this question mark will show the help text.
fr_FR: Si "aide textuelle" est activée, il y a aura un point d'interrogation %s placé juste à coté du champ. Placez votre curseur souris au-dessus de ce dernier afin d'afficher l'aide contextuelle.

en: If both Begin Date and End Date are left blank, all submissions will be displayed.
fr_FR: Si les Date de Début et Date de Fin sont vides, toutes les soumissions seront affichées.

en: If this box is checked, Ninja Forms will clear the form after it has been successfully submitted.
fr_FR: Si cette case est cochée, Ninja Forms videra le formulaire après qu'il ai été soumis avec succès.

en: If this box is checked, Ninja Forms will hide the form after it has been successfully submitted.
fr_FR: Si cette case est cochée, Ninja Forms cachera le formulaire après qu'il ai été soumis avec succès.

en: If this box is checked, Ninja Forms will send a copy of this form (and any messages attached) to this address.
fr_FR: Si cette case est cochée, Ninja Forms enverra une copie de ce formulaire (et n'importe quel message attaché) à cette adresse.

en: If this box is checked, Ninja Forms will validate this input as an email address.
fr_FR: Si cette case est cochée, Ninja Forms validera cette entrée en tant qu'adresse e-mail.

en: If this box is checked, both password and re-password textboxes will be output.
fr_FR: Si cette case est cochée, le champs mot de passe et le mot de passe de vérification seront affichés.

en: If you want to include field data entered by the user, for instance a name, you can use the following shortcode: [ninja_forms_field id=23] where 23 is the ID of the field you want to insert. This will tell Ninja Forms to replace the bracketed text with whatever input the user placed in that field. You can find the field ID when you expand the field for editing.
fr_FR: Si vous voulez inclure un champ de donnée encodé par l'utilisateur, par exemple un nom, vous pouvez utiliser le shortcode suivant: [ninja_forms_field id=23] où 23 est l'ID du champ que vous voulez insérer. Cela permettra à Ninja Forms de remplacer le texte entre crochets avec les données que l'utilisateur aura mis dans ce champ. Vous pouvez trouver le champ ID dans les détails du champ du formulaire d'édition.

en: If you want to send an empty value, you can use '' for the value.
fr_FR: Si vous voulez envoyez une valeur vide, vous pouvez utiliser '' pour la valeur.

en: If your form is submitted via ajax, what message should appear to let users know it is being processed?
fr_FR: Si votre formulaire est envoyé via ajax, quel message devrait apparaitre afin que les utilisateurs sachent que le formulaire est en cours de soumission.

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import / Export
fr_FR: Importer / Exporter

en: Import / Export Submissions
fr_FR: Importer / Exporter les données Soumises

en: Import Favorite Fields
fr_FR: Importer les Champs Favoris

en: Import Favorites
fr_FR: Importer les Favoris

en: Import Form
fr_FR: Importer Formulaire

en: Import Options
fr_FR: Importer Options

en: Import a form
fr_FR: Importer un formulaire

en: Import/Export
fr_FR: Importer / Exporter

en: Include a list of fields?
fr_FR: Inclure la liste des champs?

en: Include in payment details list?
fr_FR: Inclure la liste de détail des paiements?

en: Include in the auto-total? (If enabled)
fr_FR: Inclure le total automatique? (Si activé)

en: Inline Messages (Default)
fr_FR: Messages Inline (Défaut)

en: Input Mask
fr_FR: Masque d'entrée

en: Inside Element
fr_FR: A l'Intérieur de l'Element

en: Installed
fr_FR: Installé

en: Is this an email address?
fr_FR: Est-ce une adresse e-mail?

en: Label
fr_FR: Titre

en: Label Position
fr_FR: Position de Titre

en: Labels
fr_FR: Titres

en: Layout and Styles
fr_FR: Layout et Styles

en: Learn More
fr_FR: En apprendre plus

en: Left of Element
fr_FR: Gauche de l'Element

en: Licenses Saved
fr_FR: Licenses Sauvégardées

en: Login
fr_FR: Connexion

en: Login failed, please try again.
fr_FR: La connexion a échouée, veuillez essayer à nouveau.

en: Message Labels
fr_FR: Titres de Message

en: Mismatch
fr_FR: Ne correspond pas

en: Multi-Part Forms
fr_FR: Formulaires composés

en: Multi-Select Box Size
fr_FR: Taille de la Boite à Multi-Sélection

en: Ninja Form Extensions
fr_FR: Extensions Ninja Form

en: Ninja Forms Password
fr_FR: Mot de Passe Ninja Forms

en: Ninja Forms basic help goes here.
fr_FR: L'aide de base de Ninja Forms se trouve ici.

en: Ninja Forms is a webform builder with unparalleled ease of use and features.
fr_FR: Ninja Forms est un outil permettant de construire des formulaires web avec une facilité incomparable.

en: No Favorite Fields Found
fr_FR: Aucun Champs Favoris Trouvés

en: No submissions found
fr_FR: Aucune soumissions trouvées

en: None
fr_FR: Aucun

en: Number of decimal places.
fr_FR: Nombre de décimales.

en: Number of stars
fr_FR: Nombre d'étoiles

en: Optional
fr_FR: Optionel

en: Output calculation as
fr_FR: Afficher calcul en tant que

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Passwords do not match
fr_FR: Les Mot de Pase ne correspondent pas

en: Passwords do not match.
fr_FR: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Phone - (555) 555-5555
fr_FR: Téléphone - (555) 555-555

en: Plain Text
fr_FR: Simple texte

en: Please answer the anti-spam question correctly.
fr_FR: Veuillez répondre à la question anti-spam correctement.

en: Please check required fields.
fr_FR: Veuillez vérifier ces champs obligatoires.

en: Please enter a valid email address
fr_FR: Veuillez entrer une adresse e-mail valide

en: Please enter a valid email address.
fr_FR: Veuillez encoder votre adresse e-mail valide.

en: Please enter all the addresses this form should be sent to.
fr_FR: Veuillez entrer toutes les adresses auxquelles ce formulaire devrait être envoyé.

en: Please select a form.
fr_FR: Veuillez sélectionner un formulaire

en: Please select a valid exported form file.
fr_FR: Veuillez sélectionner un fichier valide de formulaire exporté.

en: Please select a valid favorite fields file.
fr_FR: Veuillez sélectionner un fichier valide contenant des champs favoris.

en: Please select favorite fields to export.
fr_FR: Veuillez sélectionner les champs favoris à exporter.

en: Please use these operators: + - * /. This is an advanced feature. Watch out for things like division by 0.
fr_FR: Veuillez utiliser ces opérateurs: + - * /. Ceci est une fonction avancée. Vérifiez de ne pas faire de division par zéro.

en: Plugin Settings
fr_FR: Paramètres de Plugin

en: Preview Form
fr_FR: Prévisualiser Formulaire

en: Processing
fr_FR: En cours de traitement

en: Re-enter Password
fr_FR: Mot de passe de vérification

en: Re-enter Password Label
fr_FR: Titre de Vérfication du Mot de Passe

en: Register
fr_FR: S'inscrire

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Require Logged-in?
fr_FR: Connexion obligatoire?

en: Required
fr_FR: Requis

en: Required Field Error
fr_FR: Champ Erreur Obligatoire

en: Required Field Label
fr_FR: Titre de Champ Obligatoire

en: Required field symbol
fr_FR: Champ symbole obligaoire

en: Reset Password (Opens in a new window)
fr_FR: Réinitialisation du Mot de Passe (Ouvre dans une nouvelle fenêtre)

en: Restore Ninja Forms
fr_FR: Restaurer Ninja Forms

en: Right of Element
fr_FR: A droite de l'Element

en: Save
fr_FR: Sauve

en: Save Field Settings
fr_FR: Sauver les Paramètres du Champ

en: Save Form Settings
fr_FR: Sauver les Paramètres du Formulaire

en: Save Sub
fr_FR: Sauve Soumission

en: Save User Progress
fr_FR: Sauver les Progrès Utilisateur

en: Save form submissions?
fr_FR: Sauver les données soumises du formulaire?

en: Select A Form
fr_FR: Choisissez Un Formulaire

en: Select All
fr_FR: Tout sélectionner

en: Select a file
fr_FR: Sélectionner un fichier

en: Select a form
fr_FR: Sélectionner un formulaire

en: Selected
fr_FR: Sélectionné

en: Send a copy of the form to this address?
fr_FR: Envoyer une copie de ce formulaire à cette adresse?

en: Settings Saved
fr_FR: Paramètres sauvés

en: Should be entered as a percentage. e.g. 8.25%, 4%
fr_FR: Devrait être encodé comme un pourcentage. ex: 8.25%, 4%

en: Show Help Text
fr_FR: Affichage Aide Textuelle

en: Show Password Strength Indicator
fr_FR: Afficher l'Indicateur de Niveau de Sécurité

en: Show Rich Text Editor?
fr_FR: Afficher l'Editeur de Text Avancé?

en: Show option values
fr_FR: Montrer valeurs des options

en: So, if you wanted to a mask for an an American Social Security Number, you'd put 999-99-9999 into the box
fr_FR: Alors, si vous souhaiteriez un masque pour un Numéro de Sécurité Sociale Américain, vous utiliseriez 999-99-9999 dans la case

en: Sometimes forms can grow quite large, and it would be very helpful for users to be able to save their progress and come back at a later time. This extension does just that for you. Using the built-in WordPress user …
fr_FR: Parfois, les formulaires peuvent devenir très importants, et il serait d'une grand aide pour les utilisateur d'être capable de sauver leur formulaire dans leur état d'avancement actuel et revenir plus tard. Cette extension permet cela pour vous. Utilisant l'utilisateur Wordpress pré-existant ...

en: Spam Answer
fr_FR: Réponse SPAM

en: Spam Question
fr_FR: Question SPAM

en: Specify Operations And Fields (Advanced)
fr_FR: Spécifier les Opérations Et les Champs (Avancé)

en: Steve Jones <steve@myurl.com>
fr_FR: Albert Dupont <albert@dupont.fr>

en: Strength indicator
fr_FR: Indicateur de niveau de sécurité

en: Strong
fr_FR: Fort

en: Subject for the user email
fr_FR: Sujet pour l'e-mail utilisateur

en: Submission
fr_FR: Soumission

en: Submission Deleted
fr_FR: Soumission Suprrimée

en: Submissions
fr_FR: Soumissions

en: Submissions Deleted
fr_FR: Soumissions Supprimées

en: Submissions Per Page
fr_FR: Soumissions Par Page

en: Submit via ajax?
fr_FR: Soumettre via ajax?

en: Success Message
fr_FR: Message de Succès

en: Success Page
fr_FR: Page de Succès

en: Tax Percentage
fr_FR: Pourcentage de la Taxe

en: Template Function
fr_FR: Fonction de Template

en: Text Element
fr_FR: Element Texte

en: Textbox
fr_FR: Boite de texte

en: Thank you for filling out this form.
fr_FR: Merci d'avoir rempli ce formulaire.

en: The 9s would represent any number, and the -s would be automatically added
fr_FR: Les 9 représenteraient n'importe quel nombre, et les '-' seraient automatiquement ajoutés

en: The Campaign Monitor extension allows you to quickly create newsletter signup forms for your Campaign Monitor account using the power and flexibility that Ninja Forms provides. …
fr_FR: L'extension Campaing Monitor vous permet de créer rapidement des formulaires d'inscription à une newsletter pour votre compte Campaign Monitor utilisant la puissance et la flexibilité que Ninja Forms permet. ...

en: The Constant Contact extension allows you to quickly create newsletter signup forms for your Constant Contact account using the power and…
fr_FR: L'extension Constant Contact vous permets de créer rapidement des formulaires d'inscription à une newsletter pour votre compte Constant Contact utilisant la puissance et...

en: The Front-End Editor Extension brings the power of your WordPress admin to your front-facing site. It is a one-stop solution for almost all your front-end editing needs. Users can now be allowed to create, edit, or delete posts, pages, or any custom post type without the need to see the WordPress admin.
fr_FR: L'extension Front-End Editor apporte la puissance de la zone administrative de WordPress à vos sites publiques. C'est une solution complète englobant tout vos besoins d'édition sur la partie publique de votre site. Les utilisateurs peuvent maintenant avoir la possibilité de créer, éditer, ou supprimer des posts, pages, ou n'importe quel type de posts customisés sans avoir besoin de voir la partie administrative de WordPress.

en: The MailChimp extension allows you to quickly create newsletter signup forms for your MailChimp account using the power and flexibility that Ninja Forms provides. …
fr_FR: L'extension MailChimp vous permet de créer rapidement un formulaire d'inscription à une newsletter pour votre compte MailChimp utilisant la puissance et la flexibilité que Ninja Forms fournis. ...

en: The Multi-Part Forms extension allows you to break long forms into sections, creating a natural flow for your visitors. You can add a breadcrumb trail through the various sections of the form and a progress bar so that your users …
fr_FR: L'extension Formulaires composés permet de diviser de longs formulaires en sections, créant un flux naturel pour vos visiteurs. Vous pouvez ajouter une zone affichant le chemin à travers les différentes sections du formulaire et une barre affichant l'état d'avancement afin que vos utilisateurs ...

en: The Ninja Forms Front-end Posting extension gives you the power of the WordPress post editor on any publicly viewable page you choose. You can allow users the ability to create content and have it assigned to any publicly available built-in or custom …
fr_FR: L'extension Ninja Forms Front-end Posting vous donne la puissance de l'éditeur d'article de WordPress sur n'importe quelle page publique de votre choix. Vous pouvez permettre aux utilisateur de créer du contenu et qu'il soit assigné à n'importe quel ...

en: The User Analytics extension will help website owners understand how hot a lead is based on extra data automatically collected about the user. …
fr_FR: L'extension User Analytics aidera à comprendre aux propriétaires de site web à quel point il est important d'obtenir un lead en utilisant des données automatiquement collectées concernant l'utilisateur. ...

en: The format should look like the following:
fr_FR: Le format devrait ressembler à ceci:

en: There was an error registering you for this site.
fr_FR: Il y a eu une erreur lors de votre inscription.

en: These are the predefined masking characters
fr_FR: Voici les caractères prédéfinis de masque

en: This extension for Ninja Forms allows you to create “smart” forms. Fields within these forms can dynamically change based upon user input; show or hide fields based on a selected item, set field values based upon a list selection, or …
fr_FR: Cette extension pour Ninja Forms vous permets de créer des formulaires "intelligents". Les champs de ces formulaires peuvent dynamiquement changer en fonction des entrées utilisateurs; afficher ou cacher les champs en fonction d'un élément sélectionné dans une liste, initialiser les valeurs de champ en fonction d'une sélection dans une liste, où ...

en: This extension gives you power over the look and feel of your Ninja Forms from within your WordPress admin. It gives you the ability to style almost every part of your form, down to the the smallest detail, with little to no …
fr_FR: Cette extension vous donne la possibilité de changer le look and feel de vos Ninja Forms à partir de la partie d'administration de Wordpress. Il vous donne la possibilité de customiser chaque partie de votre formulaire jusqu'au plus petit détail.

en: This is a required field
fr_FR: Ceci est un champ obligatoire

en: This is the programmatic name of your field. Examples are: my_calc, price_total, user-total.
fr_FR: Ceci est le nom interne de votre champ. Exemples: mon_calc, prix_total, utilisateur_total.

en: This is the user's state
fr_FR: Ceci est l'état de l'utilisateur

en: This is the value that will be used if <strong>Checked</strong>.
fr_FR: Ceci est la valeur qui sera utilisée si <strong>Vérifié</strong>.

en: This is the value that will be used if <strong>Unchecked</strong>.
fr_FR: Ceci est la valeur qui sera utilisée si <strong>Non Vérifié</strong>

en: This would prevent the user from putting in anything other than numbers
fr_FR: Ceci empêcherait l'utilisateur d'encoder autre chose que des nombres

en: To use this feature, you can paste your CSV into the textarea above.
fr_FR: Pour utiliser cette fonctionnalité, vous pouvez faire un copier/coller de votre CSV dans la zone de texte ci-dessus.

en: Use An Equation (Advanced)
fr_FR: Utiliser Une Equation (Avancé)

en: Use the following shortcode to insert the final calculation: [ninja_forms_calc]
fr_FR: Utilisez le shortcode suivant pour insérer le calcul final: [ninja_forms_calc]

en: Use this as a registration password field
fr_FR: Utilisez ceci comme champ de mot de passe pour une inscription

en: Use this as the "From" email address for Administrative recipients of this form?
fr_FR: Utilisez ceci en tant qu'adresse e-mail "De" pour les Administrateurs de ce formulaire?

en: Use this as the "From" email name for Administrative recipients of this form?
fr_FR: Utilisez ceci en tant que nom d'e-mail "De" pour les Administrateurs de ce formulaire?

en: User Analytics
fr_FR: Analytics Utilisateur

en: User Display Name (If logged in)
fr_FR: Nom Utilisateur Affiché (Si connecté)

en: User Email
fr_FR: E-mail utilisateur

en: User Email (If logged in)
fr_FR: E-mail Utilisateur (Si connecté)

en: User Firstname (If logged in)
fr_FR: Prénom Utilisateur (Si connecté)

en: User ID (If logged in)
fr_FR: ID Utilisateur (Si connecté)

en: User Lastname (If logged in)
fr_FR: Nom Utilisateur (Si connecté)

en: User Submitted Values:
fr_FR: Valeurs Soumises par l'Utilisateur:

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Very weak
fr_FR: Très faible

en: View Form Submissions
fr_FR: Voir les Soumissions de Formulaire

en: View Submissions
fr_FR: Voir les données reçues

en: Weak
fr_FR: Faible

en: When email and SMS notifications just do not cut it, send yourself push notifications of form submissions with Pushover. Pushover makes…
fr_FR: Lorsque les notifications e-mail et SMS ne sont pas adaptées, envoyez vous-même des notifications push des soumissions de formulaire avec Pushover. Pushover fait...

en: You are receiving this email because you have an incomplete form. Your username is now your email address and your password has been reset. It is now
fr_FR: Vous recevez cet e-mail parce que vous avez un formulaire incomplet. Votre nom d'utilisateur est maintenant votre adresse e-mail et votre mote de passe a été réinitialisé. C'est maintenant

en: You can also combine these for specific applications
fr_FR: Vous pouvez aussi combiner ceci pour des applications spécifiques

en: You can enter calculation equations here using field_x where x is the ID of the field you want to use. For example, <strong>field_53 + field_28 + field_65</strong>.
fr_FR: Vous pouvez encoder votre équation ici en utilisant field_x où x est l'ID du champ que vous voulez utiliser. Par exemple, <stron>field_53 + field_28 + field_65</strong>.

en: a - Represents an alpha character (A-Z,a-z) - Only allows letters to be entered
fr_FR: a - Représente un caractère alpha (A-Z,a-z) - Cela permet d'accepter seulement les lettres à être entrées

en: e.g. $, &pound;, &euro;
fr_FR: ex: $, &pound;, &euro;

en: e.g. m/d/Y, d/m/Y - Tries to follow the <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">PHP date() function</a> specifications, but not every format is supported.
fr_FR: exemple: m/d/Y, d/m/Y - Essayez de suivre les spéficications de la <a href="http://www.php.net/manual/fr/function.date.php" target="_blank">fonction PHP date()</a>, mais tous les formats ne sont pas supportés.

en: help
fr_FR: aide

en: label
fr_FR: titre

en: name
fr_FR: nom

en: of
fr_FR: de

[ctx: password strength]
en: Medium
fr_FR: Moyen [ sécurité mot de passe ]
